Būtina žinoti

 

  Suteikiame 2 metų arba 4000 km. ridos garantiją !

1. Kaip išsirinkti - dvitaktis ar keturtaktis? 

2. Pirk išsimokėtinai

3. Garantiniai įsipareigojimai

4. Privalomas draudimas

5. Lietuvos įstatymai

6. Techninio aptarnavimo lentelė

       

1. Kaip išsirinkti - dvitaktis ar keturtaktis?

Per pastaruosius kelerius metus labai padidėjo motorolerių populiarumas Lietuvoje. Šiuo metu rinkoje yra daugybė įvairiausių modelių ir kainų mopedų. Potencialūs pirkėjai turėtų žinoti, jog pagrindinis skirtumas tarp motorolerių yra ne spalva ar išvaizda, o varikliai ir jų sistemos. Kaip žinia, motoroleriuose gali būti montuojami dvitakčiai arba keturtakčiai varikliai. Šiame straipsnyje apžvelgsiu jų skirtumus, privalumus ir trūkumus, eksploatacines savybes.
Norėdami suprasti, mechaninius skirtumus tarp dviejų taktų ir keturių taktų variklio, reikia pirma panagrinėti, koks keturtakčio variklio darbo principas. Terminas keturtaktis reiškia, kad vienam darbo ciklui atlikti reikalingi keturi taktai (procesai):
1. Įsiurbimo: Prasideda atsidarant įsiurbimo vožtuvui, kelis laipsnius pasisukus alkūniniam velenui iki VGT (VGT- stūmoklio judėjimo cilindre viršutinis galinis taškas) ir baigiasi po AGT (AGT - stūmoklio judėjimo cilindre apatinis galinis taškas). Įsiurbimo takto metu cilindras turi kuo pilniau prisipildyti degalų ir oro mišinio.
2. Suspaudimo: Stūmoklis, judėdamas į viršų ir esant uždarytiems vožtuvams suspaudžia degalų ir oro mišinį, kuris įkaista.
3. Darbo: Uždegimo žvakė uždega mišinį, sprogstančios dujos plečiasi, tuo pačiu stumdamos stūmoklį žemyn.
4. Išmetimo: Prasideda prieš AGT ir baigiasi po VGT. Deginiai visiškai pašalinami iš cilindro.
Kiekvieną kartą, stūmokliui kylant ir leidžiantis, pasisuka alkūninis velenas, kuris netiesiogiai pasuka motorolerio ratus.

Atkreipkite dėmesį, jog žvakės duoda kibirkštį tik vieno takto iš keturių metu. Be to reikalinga sudėtinga sinchronizuotai dirbančių mechanizmų sistema, sukurianti šiuos keturis taktus. Paskirstymo velenas turi pakaitomis tam tikru laiku atitinkamų svirtelių pagalba paspausti ir atleisti įsiurbimo ir išmetimo vožtuvus. Vožtuvai turi tiksliai atsidaryti ir užsidaryti cilindro galvutėje, kad nesusidarytų slėginių nuotėkis. Vaizdžiai tariant, keturtakčio variklio darbas panašus į simfoninio orkestro.
Dviejų taktų variklio atveju visi keturi taktai yra integruoti į du paprastus stūmoklio judėjimo žemyn ir aukštyn taktus. Jei keturtakčiame variklyje visi procesai (įsiurbimas, suspaudimas ir t.t.) vyksta virš stūmoklio, tai dvitakčio atveju darbo ciklas vyksta vienu metu virš stūmoklio ir po juo, karteryje.

1 taktas: Stūmokliui kylant i viršų, karteryje tūris didėja, todėl slėgis mažėja. Vyksta pirminis įsiurbimas. Per atsidarančią įleidimo angą į karterį patenka mišinys (1). Tuo pat metu virš stūmoklio esantis mišinys suspaudžiamas ir uždegamas (2).
2 taktas: Uždegtos dujos plečiasi ir stumia stūmoklį žemyn. Užsidarius įsiurbimo angai, karteryje esantis mišinys suspaudžiamas (2).
Perėjimas iš 2 į 1 taktą: Prieš pat AGT atidaromas išmetimo kanalas, iš karterio suspaustas mišinys teka į cilindrą (3). Sudegusios dujos, veikiamos išsiplėtimo pabaigoje likusio slėgio ir prapūtimo slėgio, per išmetimo angą pašalinamos iš cilindro (4).
         
Šiuo atveju mišinys uždegamas kas kartą stūmokliui pakilus iki VGT, dėl to dvitaktis variklis yra galingesnis.
Tačiau dvitaktis variklis turi ir esminį trūkumą – esant eiliniam degimo kameros užpildymui degalais ir kartu atsidarant išmetimo kanalui su išmetamosiomis dujomis pasišalina ir dalis naudingo mišinio. Žinant, jog dvitakčiame variklyje kartu su benzinu taip pat dega ir sumaišytas specialus tepalas, to pasekoje labiau teršiama aplinka ir pats variklis mažiau efektyvus kuro sunaudojimo prasme.
Dėl šių priežasčių, dviejų taktų varikliai paprastai naudojami trumpalaikiam darbui, kai yra labiau svarbus svorio iki galios santykis, o nuvažiuojamas atstumas yra mažiau svarbus. Tuo tarpu gamintojai ieško būdų, kaip patobulinti keturių taktų variklius, todėl jie darosi vis mažesni, lengvesni ir labiau patikimi.

Supratus pagrindinius konstrukcinius skirtumus tarp dvitakčio ir keturtakčio variklių, laikas apibendrinti jų pagrindinius privalumus ir trūkumus:

Dvitakčio variklio privalumai:

 • Paprastai yra dvigubai galingesnis, nei keturtaktis, nes mišinys uždegamas kas antra taktą, kai tuo tarpu keturtakčiame – kas ketvirtą. 
 • Variklis yra gerokai lengvesnis, todėl ir svorio-galios santykis yra geresnis.
 • Pačio variklio remontas yra pigesnis, nes jis yra paprastesnis, judančių dalių kiekis yra minimalus.
 • Gali būti orientuojamas bet kokia kryptimi, nes jo karteryje nebūna tepalo, reikalingo tepti variklį (tepamas kartu su benzinu), lyginant su keturtakčiu varikliu.
 • Dvitaktį variklį yra ne tik techniniu požiūriu lengviau sureguliuoti, tačiau taip pat kur kas lengviau atlikti įvairius patobulinimus. Dažniausias ir lengviausias būdas yra keisti originalų duslintuvą į specialų rezonansinį, dėl kurio labai padidėjo variklių galia.

Dėl šių privalumų dviejų taktų varikliai labai populiarus ir paprastai naudojami kroso, lengvuosiuose, vandens motocikluose, motoroleriuose, o taip pat ten, kur aktualus kuo mažesnis dydis ir svoris - vejos ir sodo įrangoje, pavyzdžiui, šienapjovės, grandininiai pjūklai ir gyvatvorių žirklės.
Tačiau yra ir kitų skirtumų tarp dviejų taktų ir keturių taktų variklių, kurie dvitakčiams ne taip palankus, todėl jūs retai kada pamatysite dviejų taktų variklius automobiliuose.

Dvitakčio variklio trūkumai:

 • Dvitaktis variklis neturi atskiros tepimo sistemos, todėl sparčiau dėvisi, variklio naudojimo laikas yra trumpesnis.
 • Reikalingas specialus tepalas, skirtas dvitakčiui varikliui, dėl ko padidėja eksploatavimo išlaidos, be to sukuriami papildomi nepatogumai.
 • Dėl paprasto dizaino ir deginamo (benzinas/alyva) mišinio kur kas labiau teršia aplinką, dujos, išeinančios iš duslintuvo sukuria nemalonų kvapą.
 • Mažiau ekonomiškas ir mažiau efektyvus, nei keturtaktis variklis.
 • Kelia didesnį triukšmą, lyginant su keturtakčiu varikliu.


Apibendrinant, reikėtų pažymėti, kad žmonės, kurie nori labiau dinamiško ir greito, nesibaiminant mažesnio ekonomiškumo, motorolerio turėtų orientuotis į motorolerius su dvitaktčiais varikliais. Iš bendrosios praktikos matyti, kad keturių taktų varikliai montuojami mažesniuose motoroleriuose. Todėl vartotojams, kurie ieško transporto priemonėms tyliam važiavimui ir kartu ekonomiškos, rekomenduojame keturių taktų motorolerius, nes degalų sąnaudos šiuo atveju, yra mažesnės nei dvitakčių.

2. Pirk išsimokėtinai

Išperkamoji nuoma – tai kreditas prekių ir paslaugų forma. Sudarę išperkamosios nuomos sutartį, Jūs iš karto gaunate prekę arba Jums suteikiama paslauga. Visiškai atsiskaičius su lizingo bendrove, prekė tampa Jūsų nuosavybe.

Pirkdami pas mus, galite naudotis Mokilizingas.lt paslaugomis.

Daugiau informacijos suteiksime tel. +370 671 05002.

3. Garantija

Garantiniai įsipareigojimai 

Moto technikai suteikiama 2-jų metų garantija nuo įsigyjimo datos arba 4000 km. ridai , priklausomai kas greičiau baigiasi.  Prieš parduodant mes surenkame, patikriname ir sureguliuojame zipp moto, todėl galime garantuoti kokybę ir poreikius patenkinančią eksploataciją.
Motociklai, mopedai ar motoroleriai turi Europos sertifikatą, yra aprobuoti Lietuvos Valstybinės kelių transporto inspekcijos ir iš anksto patikrinti Valstybinėje Įmonėje "Regitra", todėl klientui, telieka nuvešti gautus dokumentus ir priregistruoti naują transporto priemonę.

Norint išsaugoti garantiją visą nurodytą laiką, reikia laikytis keletos taisyklių:


1. Laiku atlikti transporto priemonės techninius aptarnavimus.
Tokie aptarnavimai per garantinį laikotarpį yra trys po pirkimo - pravažiavus 300 km., 2000 km. ir 4000 km. Aptarnavimo metu keičiasi alyva, išvalomi arba keičiami filtrai (alyvos, kuro, oro). Reguliuojamas variklio ir karbiuratoriaus darbas, patikrinama uždegimo sistema. Tikrinamos stabdžių ir sankabos sistemos, elektros instaliacija, šviesos, garso ir apsaugos sistemos.
2. Kruopščiai vykdyti gamintojo nurodymus ir rekomendacijas, kurios nurodytos techninėje instrukcijoje.

Garantinio laikotarpio metu, naudoti tik gamintojo rekomenduojamą alyvą (ypatingai dvitakčiams varikliams), laikytis eksploatacijos taisyklių įvairiems transporto priemonės darbo režimams.

Visus iškilusius eksploatacijos metu klausymus sprendžiame operatyviai ir kvalifikuotai. Tereikia paskambinti telefonu ir išdėstyti Jums rūpimas ar nerimą keliančias problemas.
  

 

4. Apdrausk savo transporto priemonę

 Kiekviena transporto priemonė privalo būti apdrausta privalomuoju transporto priemonių valdytojų (vairuotojų) civilinės atsakomybės draudimu! 

Nuo ko yra draudžiama?  Transporto priemonių valdytojų civilinės atsakomybės privalomasis draudimas iki nustatytų draudimo sumų atlygina eismo įvykio kaltininko padarytus nuostolius tretiesiems asmenims.

Kur galioja? Draudimas galioja visose Europos Sąjungos valstybėse bei Šveicarijoje ir Norvegijoje.  

 

Kokia yra draudimo suma? Draudimo suma – maksimalus draudimo išmokos dydis – yra nurodoma kiekvienos valstybės teisės aktuose. Lietuvoje draudimo suma sudaro 100.000 eurų žalos trečiųjų asmenų turtui ir 500.000 eurų žalos trečiųjų asmenų sveikatai ar gyvybei, įskaitant 500 eurų nematerialinei (moralinei) žalai atlyginti.  

Kokia draudimo įmoka?

Sezoninė (6 mėn.) draudimo įmoka Zipp motociklams, mopedams ar motoroleriams yra nuo 89 iki 158 Lt. Draudimo įmokos dydis priklauso nuo:  

 • Motociklo, motorolerio savininko amžiaus,
 • Vairavimo stažo,
 • Transporto priemonės naudojimo pobūdžio,
 • Variklio darbinio tūrio,
 • Padarytų avarijų skaičiaus ir kt.

Kokia draudimo išmoka? Draudimo išmoka mokama nukentėjusiems asmenims. Jos dydis sutampa su autoįvykio metu padaryto nuostolio dydžiu.        

5. Vairuotojai ir vairuotojų pažymėjimai 

AM, A1, A, B1 kategoijų vairuotojo pažymėjimai išduodami Lietuvos Respublikoje gyvenantiems ne jaunesniems, nei nustatyta Lietuvos Respublikos saugaus eismo automobilių keliais įstatymo 23 straipsnyje, pareiškėjams (1 lentelė), kurių sveikatos būklė ir psichofiziologiniai gebėjimai yra tinkami vairuoti tam tikros kategorijos motorinę transporto priemonę, mokantiems Kelių eismo taisykles, mokantiems vairuoti ir nustatyta tvarka išlaikiusiems egzaminus.

Vairuotojo pažymėjimas išduodamas dešimčiai metų. Pradedantiesiems vairuotojams vairuotojo pažymėjimas išduodamas dvejiems metams.

Transporto priemonių kategorijos ir vairuotojų amžius:

(Nustatyta Lietuvos Respublikos Saugaus eismo automobilių keliais įstatymo pakeitimo įstatyme (2007 m. lapkričio 22 d., Nr. X-1337))

Nr. 1 lentelė

Nr. Pavadinimas Kategorijos apibūdinimas Minimalus amžius, nuo kurio leidžiama įgyti teisę vairuoti
1. AM Mopedai, kurių didžiausias konstrukcinis greitis ne mažesnis kaip 25 km/val. ir ne didesnis kaip 45 km/val. ir kurių variklio cilindro darbinis tūris ne didesnis kaip 50 kub. cm. Lengvieji keturračiai motociklai, kurių eksploatacinė masė ne didesnė kaip 350 kg, didžiausias konstrukcinis greitis ne didesnis kaip 45 km/val.) 15 m.
2. A1 Motociklai, kurių variklio darbo tūris didesnis kaip 50 cm(3), bet ne didesnis kaip 125 cm(3) ir jų galia neviršija 11 kW. 16 m.
3. A Motociklai su šonine priekaba arba be jos. 18 m. (teisė vairuoti motociklus, kurių galia didesnė kaip 25 kW arba galios ir svorio santykis didesnis kaip 0,16 kW/kg, bei motociklus su šonine priekaba, kurių galios ir svorio santykis viršija 0,16 kW/kg, suteikiama tik turint ne trumpesnį kaip dvejų metų motociklų su žemesnėmis charakteristikomis vairavimo patirtį) arba 21 m.
4. B1 Triračiai ar keturračiai motociklai. 16 m.

 

Egzaminai:

Pirmiausia laikomas teorijos egzaminas, o jį išlaikius – praktikos egzaminas. Egzaminą laikyti leidžiama sumokėjus nustatyto dydžio mokestį (toliau – mokestis) (2 lentelė).

Nr. 2 lentelė

Nr. Paslaugos pavadinimas Kaina, Lt Kaina, Lt, (kai ankstesnis egzaminas neišlaikytas aikštelėje)
1. Teorinių žinių patikrinimas (AM) 35.00 -
 
2. A, A apribota, A1 kategorijos 115.50 73.00
3. A kategorija (su kliento pateikta transporto priemone) 82.50 58.00
4. B1 kategorija 82.50 58.00

 

AM kategorijos transporto priemonių vairuotojo pažymėjimas išduodamas „Regitros“ egzaminų centre sėkmingai išlaikius teorinių žinių patikrinimo egzaminą (praktikos egzamino laikyti nereikia). Šį egzaminą laikyti leidžiama savarankiškai pasiruošus. Jei asmuo pageidauja, jis gali baigti ir mokymo kursą vairavimo mokykloje. Mokymo turinys ir struktūra išdėstyti Vairuotojų pirminio mokymo tvarkoje (Žin., 2008, Nr. 91-3641).

Asmuo, turintis vairuotojo pažymėjimą, suteikiantį teisę vairuoti kitas transporto priemones, gali vairuoti ir mopedą. 

Savarankiškai mokytis ir laikyti teorijos egzaminą galite:  

 • Jei siekiate įgyti teisę vairuoti AM kategorijos transporto priemones;
 • Jei turite ne žemesnį kaip vidurinį išsilavinimą ir siekiate įgyti teisę vairuoti A1, B1 arba B kategorijų transporto priemones;
 • Jei turite teisę vairuoti B1, B, C1, C, D1, D arba T kategorijos (-ų) transporto priemones ir siekiate įgyti teisę vairuoti A1 ar A kategorijos transporto priemones;

Jei egzaminuojamasis neišlaiko egzamino, pakartotinai laikyti egzaminą – tiek teorijos, tiek praktikos – leidžiama ne anksčiau kaip kitą darbo dieną, iš naujo užsiregistravus egzaminui ir sumokėjus mokestį. 

Užsiregistruoti teorijos egzaminui galima „Regitros“ interneto tinklalapyje www.regitra.lt. Registruodamasis asmuo gali pats pasirinkti pageidaujamą egzaminų centrą ir egzamino laiką. 

Prieš laikydamas egzaminą, turėsite pateikti egzaminuotojui šiuos dokumentus: 

 1. Asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą;
 2. Mokymo kurso baigimą patvirtinantį dokumentą arba dokumentą, patvirtinantį, kad galite laikyti egzaminą pasirengęs (-usi) savarankiškai;
 3. Galiojančią vairuotojo sveikatos patikrinimo medicininę pažymą, kad Jūsų sveikatos būklė ir psichofiziologiniai gebėjimai yra tinkami vairuoti atitinkamos (-ų) kategorijos (-ų) TP;
 4. Sveikatos žinių atestavimo pažymėjimą, kad baigėte mokymą pagal privalomojo pirmosios pagalbos mokymo programą;
 5. Galiojantį vairuotojo pažymėjimą, jei anksčiau buvote jį gavęs (-usi).


Vairuotojo pažymėjimas

Dokumentai, reikalingi gauti vairuotojo pazymėjimą

 1.  Galiojantis asmens dokumentas;
 2.  Galiojanti vairuotojo sveikatos patikrinimo medicininė pažyma, patvirtinanti, kad jo sveikatos būklė ir psichofiziologiniai gebėjimai yra tinkami vairuoti atitinkamos (-ų) kategorijos (-ų) motorines transporto priemones.

Vairuotojo pažymėjimų gamybos procese naudojamas tik skaitmeninis asmens atvaizdas, kuris paruošiamas valstybės įmonės „Regitra“ klientų aptarnavimo padalinyje. Už tai papildomai mokėti nereikia. 
Už vairuotojo pažymėjimo išdavimą pareiškėjas sumoka 49 Lt. 

VAIRUOTOJO PAŽYMĖJIMO IŠDAVIMAS PRADEDANTIESIEMS VAIRUOTOJAMS 

(„pradedantysis vairuotojas“ – tai „asmuo, įgijęs teisę vairuoti A, A1, B1, B kategorijos motorinę transporto priemonę ir turintis vairavimo stažą iki dvejų metų“). 
Pradedantiesiems vairuotojams vairuotojo pažymėjimas, išduotas dvejiems metams, keičiamas į dešimt metų galiojantį tik Papildomo vairuotojų mokymo tvarkos apraše nustatyta tvarka užbaigus papildomus mokymus.
Pasibaigus pradedančiajam vairuotojui išduoto vairuotojo pažymėjimo galiojimo terminui, kitas, dvejus metus galiojantis, vairuotojo pažymėjimas neišduodamas.
Pradedantiesiems vairuotojams praradus išduotą, dvejus metus galiojantį, vairuotojo pažymėjimą ir (arba) įgijus teisę vairuoti kitos (-ų) kategorijos (-ų) motorines transporto priemones, naujas vairuotojo pažymėjimas išduodamas įrašant ankstesniame vairuotojo pažymėjime nurodytą galiojimo pabaigos datą.

6. Techninio aptarnavimo (TA) darbų lentelė su kainomis Lt

TA darbų
sąrašas
Pastabos
Rida
300 km.
Rida
2000 km.
Rida
4000 km.
Rida
6000 km.
Rida
8000 km.
Alyva varikliui Keturtakčiui
varikliui Zipp T4
K K K K K
Alyvos filtras Išvalytis - - - - I
Oro filtras
Išvalyti ir sudrėkinti
oro filtro elementą
I I I I I
Kuro filtras
Jeigu reikia, keisti
T T K T K
Karbiuratorius
Išvalyti ir perreguliuoti
I / R
I / R
I / R
I / R
I / R
Dujų paskirstymo
vožtuvai
Keturtakčiui varikliui,
reguliuoti
R R R R R
Cilindras ir galvutė
Jeigu reikia, keisti tarpinę
tarp galvutės ir cilindro
T - T - T
Uždegimo žvakės
Patikrinti, išvalyti. Jeigu
reikia, keisti
T / I
T / I
K
T / I
K
Duslintuvo tvirtinimas
Jeigu reikia, keisti.
Paveržti
T T T T T
Bendra apžiūra / patikrinimas
Sutepti ir pervaržyti
tvirtinimo taškus
R R R R R
Alyva transmisijai
Skirta reduktoriaus
tepimui ZIPP T4
K K K K K
Variatorius
Jeigu reikia, keisti
- - T - T
Variatoriaus diržas
Jeigu reikia, keisti
- T T K T
Sukimo perdavimo grandinė
Jeigu reikia, keisti
T / R
T / R
T / R
K
T / R
Sankabos mechnizmas
Jeigu reikia, keisti
kaladėles ir spyruokles
- - T - T
Stabdžių skystis
Papildyti, jeigu reikia
T T T K T
Galinių stabdžių trinkelės
Jeigu reikia, keisti
T T T T T
Galiniai amortizatoriai
Jeigu reikia, keisti
T T T T T
Priekinių stabdžių diskai ir trinkelės
Jeigu reikia, keisti
T T T T T
Priekiniai cilindriniai amortizatoriai
Jeigu reikia papildyti
arba keisti rebokšlį
T T T T T
Vairo mechanizmas
Jeigu reikia, keisti
vairo guolius
- - T - T
Ratų guoliai
Jeigu reikia, keisti
T T T K T
Trosai
Jeigu reikia, sutepti
arba keisti
T T R T R
Elektros įranga
Tikrinti el. grandinę,
apsaugos sistemos
veikimą, lemputes,
kontaktus, jeigu reikia,
keisti
T T T T T
Akumuliatorius
Tikrinti akumuliatoriaus
gnybtus ir krovimo įtampą, jeigu reikia, keisti akumuliatorių
T / I
T / I
T / I
K
T / I
Operacijų skaičius
(TA atliekamas 1,2 valandos) 20 20 25 20 25
Kaina Lt
su PVM mokesčiu 80 80 90 80 90
  Valiuta  Lt  Lt Lt Lt  Lt


R – reguliuoti, pervaržyti; K – keisti; I – išvalyti; T – tikrinti; P – papildyti skysčių

 

 

 

 

 

Prekių palyginimas